Yaşam

Bayramın Tatlı Vazgeçilmezleri

Bayramlar her zaman insan ruhunda güzel duygular uyandırır. Resmi ve dini bayramları, onları var eden anlamlarından yola çıkarak farklı şekillerde kutluyoruz. Dini bayramlardan Ramazan Bayramı ise hiç şüphesiz aile ilişkilerine en çok dokunan bayramlardandır. Aile fertlerinin bir arada olduğu, büyüklerin ziyaret edildiği, küçüklerin yüzlerinin güldürüldüğü sayısız güzel detay barındırırlar. Bayram Temizlikleri yapılır, en güzel baklavalar, yemekler hazırlanır, çocuklar heyecanla bayramlıklarını giyip el öpmeye hazırlanırlar.
Bu yazımızda bayramların geleneksel ve yüz gülümseten vazgeçilmezlerine dokunalım istedik, eski bayramlara özlem duyanlar varsa bu önemli detaylar sizler için 🙂
Bir çocukluk geleneği ve aslında zaman zaman yetişkin yaşlara da taşıdığımız vazgeçilmez bayramlık telaşı! Küçükken bir çoğumuz çok beğendiğimiz bayramlık ayakkabılarımızla uyuduk, ertesi günü heyecanla bekledik. Uyanınca ilk bayramlıklarımızı giydik. Bu keyfi yetişkin yaşlarında devam ettirmeyen varsa mutlaka kaldığınız yerden devam edin, bayram duygunuza çok şey katacağına eminiz.
Bayramın Tatlı Vazgeçilmezi

Bayram Sabahı Kahvaltıları

Bir bayramın olmazsa olmazı varsa o da büyük küçük tüm aile fertlerinin keyif içerisinde toplandığı bayram kahvaltı ve yemekleridir. Büyüklerin çatı olduğu aile kavramı bayramların maneviyattaki derin anlamını daha da güçlendiriyor. Hazırlanan kahvaltıların en kusursuzu en özenilmişi ailenin bir araya gelmesiyle tam manasıyla birlik beraberliğe işaret eder nitelikte.

Bayram Kahvaltıları

Şeker Toplayan Çocuklar İyiki Varlar 🙂

Biraz eskiye gidelim istedik, çünkü bayramın en özel detaylarından birisi de şeker toplayan minikler. Büyükşehirlerde çocukların şeker toplama geleneği köylerde olduğu kadar yaygın değil ancak yine de bayram günlerinde kapınızı her an lezzetli şekerlemeler için çalabilirler.

Şeker Toplayan Çocuklar

Sofraların Baştacı Baklava ve Yaprak Sarma

Bayram sofralarının geçmişten günümüze süregelen, menülerin baştacı yaprak sarması ve cevizli ev baklavası. Tazecik üzüm yaprağının salçalı ya da zeytinyağlı hazırlanmış iç ile buluşmasına kim hayır diyebilir ki? Düşüncesi bile bayramı koklamamıza yetiyorken, en güzel bayram sohbetlerinin arasında nar gibi kızarmış, bol cevizli, bol şerbetli bir ev baklavasının hep özlediğimiz o eski bayramları tekrar tüm maneviyatıyla şeker tadında bir bayrama dönüşüyor.

Baklava

Haydi, Ailecek Tatile…

Bayram tatilleri genellikle büyüklerle geçirilen ve maneviyatının derinden hissedildiği günlerdir. Aile büyükleri, evlatlar, torunlar kısacası tüm aile fertleriyle planlanmış bir tatil ile hem bayramı birlikte geçirebilir, hem de Türkiye’ nin eşsiz tatil beldelerinden birinde sevdiklerinizle unutulmaz anılar biriktirebilirsiniz.

Dört bir yanınızda sevdiklerinizin olduğu, geleneklerin eskimediği, sağlık ve mutluluk dolu bayramlar..

Aile Görseli

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu