Yaşam

Bir gün değil 365 gün sevgiyle!

Sevginin yeryüzündeki en gerçek hali hiç şüphesiz ebeveynler ve çocukları arasında olandır. Anne ve baba hayatta çok farklı misyonlarla yol gösterici konumundadırlar. Babanın yeri bu ilişkide hem hayata hazırlama anlamında hem de manevi olarak oldukça önemlidir. Bu kutsal görevi layıkıyla yerine getiren her baba evladı için güç ve güvenin simgesi haline gelir.

Bir Gün Değil 365 Gün Bayram

BEmek ve sevgiyle örülmüş kutsal bağı taçlandırmak adına her yıl Haziran ayının üçüncü Pazar gününü Babalar Günü olarak kutluyoruz. Peki Babalar Günü ilk olarak ne zaman ve nasıl kutlanmaya başlandı?

Babalar Günü Tarihçesi

Annesini erken yaşlarda kaybeden Sonora Smart Dodd’un babası, altı çocuğunu tek başına büyütmek durumunda kalır. Babasının özverili yaşamına kayıtsız kalamayan Dodd, anneler gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünür. Babasının doğum günü olan 5 Haziran’ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlar ancak bu çalışmalar o tarihe yetişemeyince kutlamalar Haziran ayının üçüncü Pazar gününe ertelenir.

Baba Kız Görseli

Babalar günü ilk ne zaman kutlandı?

Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910′da Washington’un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını resmi olarak açıklamıştır. 1972 yılındaysa başkan Richard Nixon’ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD’de resmi tatil ilan edilmiştir.

Bu yıl 16 Haziran Pazar günü kutlanacak Babalar Günü’ nde, birlikte keyifli bir aktivite yapabilirsiniz. Baş başa geçirilecek bir gün ve hatta kendi yaptığınız bir hediyeyi ona sunmak bu özel günü daha da anlamlı kılacaktır.

Ya da Xint’ in Babalar Günü için özenle seçtiği koleksiyona bakabilir, babalar gününe özel indirimle hediyelerinizi çoğaltabilirsiniz.

Alışveriş İçin Tıklayın

Ömür boyu sürecek sevgi ve saygıyla donatılmış nice güzel yıllara.

Tüm babaların babalar günü kutlu olsun..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu