Seyahat

Kar Tatili Eşittir Kayak Zamanı

Kayak Zamanı

Kış mevsimi denilince akla biraz daha sakin, soğuk ve monoton bir yaşam gelir. Rutin ve yoğun çalışma ya da ev hayatı koşturmasında tek bir seçeneğimiz var ise bunu bir çoğumuz yaz mevsiminde sıcak havalarda tatil yapmaktan yana kullanacaktır. Buz gibi havayı iliklerimizde hissettiğimiz şu günlerde karne tatilinin de gelmesiyle kış mevsimini kayak tatili yaparak keyifli hale getirmek mümkün. Sadece ihtiyacımız olan tatil kavramını zamansızlaştırmak.
Kayak

NEREDE KAYSAK?

Kayak tatili hedefimizin ilk adımı bölgeleri araştırıp, kararımızı vermek. Türkiye’ de en çok ziyaretçi alan kayak merkezlerinden Bolu sınırlarındaki Kartalkaya Kayak MerkeziBursa Uludağ, İstanbul’ a yakın merkezlerden Kartepe de kayak keyfini hafta sonu bile yaşamak mümkün. Uzun bir tatil planlıyorsanız Kastamonu Ilgaz ya da Erzurum Palandöken kayak merkezlerini tercih edebilirsiniz. katılarak hafta sonu ya da hafta içi ulaşım dahil rezervasyonları tercih edebilirken; sadece otel rezervasyonu ile ilerlemek de mümkün. Bu hususta mutlaka bilgi sahibi olmamız gerek en önemli detay kayak merkezine özel araç ile çıkılıp çıkılmayacağı. Hayal kırıklığı yaşamak istemezsiniz ne de olsa. Sizin için bir kaç kayak merkezine detayı olarak gözattık:
Kayak Zamanı

Uludağ Kayak Merkezi / BURSA: 

Kayak tatili denince akla gelen ilk yerdir diyebiliriz. Ergün kayak pistinin uzunluğu 800 metredir. Kuşaklı kayak pisti ise 2750 m uzunluğundadır. En uzun pist 2 km’dir. 25 otel hizmet verir. Saatte 850 kişi kapasiteli, 30’dan fazla pisti bulunur. Aynı zamanda bir çok etkinlik ve eğlence odaklı konserlerden dolayı tam bir cazibe merkezidir. Özellikle kış ortasında bir çok etkinlik ve kış partileri düzenlenir.
Kayak

Sarıkamış Kayak Merkezi / KARS:

Kayak merkezi 2200 metre ile 2900 metre yükseklikleri arasında bulunan bir platoda yer almaktadır. Toplamda günlük 15.000 kayakçıya hizmet verebilecek kapasitededir. Kompleks içerisinde, iki adet mekanik telesiyej ile beş adet pist yer almaktadır. Kış sezonunda kar kalınlığının 1,5 metreye kadar çıktığı gözlenmektedir.
Kayak

Palandöken Kayak Merkezi / ERZURUM :

Kar kalitesi, sahip olduğu kaliteli tesisler ve her seviyeden kayak severe hitap eden nefis pistleriyle Palandöken Kayak Merkezi, Türkiye kış turizminin gözde merkezlerinden birisi. 70 km boyunca uzayana Palandöken Dağları, 1993’den bu yana kış turizm merkezi ilan edilmiş. 2011 yılında yapılan Dünya Üniversiteler Kış Oyunları’na ev sahipliği yapmasıyla da, bir bakıma dünya ölçeğinde kalitesini kanıtlamıştır.Erciyes Kayak Merkezi: 3917 m yüksekliği olan Erciyes Dağı’na kurulan bir kayak merkezidir. Bölgenin iklimi karasal iklim özelliklerini taşımaktadır. Burada kar kalınlığı 50-100 cm arasını bulmaktadır. Bölgede günü birlik olarak ve ücretsiz şekilde kullanılabilecek 2000 kişi kapasiteli piknik alanları bulunmaktadır. Yaz ve kış aylarında ailece seyahat edilebilecek ve güzel vakit geçirebileceğiniz nezih bir ortamdır.
Kayak

Kartepe Kayak Merkezi / KOCAELİ:

Kartepe Kartepe pistleri, çeşitlilik açısından da zengindir. Her zorluk derecesine hitap edebilen pistleriyle Kartepe, bu çeşitliliği aynı bölgede sunabilen ender yerlerdendir. Bir çok kayak merkezi, sadece 1 yada 2 kayak pistine çıkış kartı sağlayabiliyor iken, Kartepe kayak merkezi zirvesinde hizmet veren tek işletme olan Greenpark Kartepe, toplam 4 ayrı lift çıkışının hepsine tek bir skipass ile faydalanmanıza olanak tanıyor.
kayak Görseli
Otelinize yerleştikten sonra, sıra geldi kayak kıyafetlerine. Kış tatilini geleneksel bir hale getirmeyi planlıyorsanız zevkinize göre satın alabilir; ya da bulunduğunuz bölgede bulunan kiralama mağazalarından kiralayabilirsiniz. Birinci seçenek biraz pahalı olabilir ancak ikinci seçenek oldukça makul görünüyor. Kar tatili seçtiniz, bölgeye gittiniz ancak kaymaya sıcak bakmadınız mı? Kar botlarınızı ve en sıcak giysilerinizi giyip, elinize sıcak içeceğinizi ya da sucuk ekmeğinizi alıp manzaranın tadını çıkarın ve mutlu olun…
Kayak Görseli

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu